Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna w Chotczy

Chotcza czyta ,,Przedwiośnie''

Utworzono dnia 10.09.2018

W tym szczególnym roku, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Biblioteka Publiczna
w Chotczy, po raz pierwszy, włączyła się do akcji Narodowego Czytania.

 

Jest to ogólnopolska akcja czytelnicza promująca klasykę polskiej literatury  i propagująca czytelnictwo. Po raz pierwszy została zorganizowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza'' Adama Mickiewicza.

 

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było ,,Przedwiośnie'' Stefana Żeromskiego. To ostatnia powieść autora, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem
II Rzeczypospolitej.

 

Zdaniem Andrzeja Dudy, Prezydenta RP ,,w literaturze polskiej nie ma lepszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. (...) Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi''.

 

Wydarzenie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Chotczy. W pierwszej części spotkania została przedstawiona prezentacja multimedialna, która przybliżyła uczestnikom sylwetkę Stefana Żeromskiego, ,,nazywanego sumieniem polskiej literatury''. Następnie lektorzy, będący czytelnikami naszej biblioteki, przystąpili do czytania wybranych fragmentów ,,Przedwiośnia'', przy dźwiękach pięknych utworów muzyki klasycznej.

 

Podczas akcji został wykorzystany rękopis ,,Przedwiośnia'', udostępniony przez Bibliotekę Narodową w Polonie. Rękopis można znaleźć w polona.pl. Wydrukowane fragmenty rękopisu, jak również strony tytułowe kolejnych wydań ,,Przedwiośnia'' (udostępnione w Polonie), posłużyły do zorganizowania wystawy. Podsumowaniem akcji było składanie pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach ,,Przedwiośnia'', jak również na pojedynczych skanach rękopisu. Okolicznościową pieczęć otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta.

Wydarzenie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy.

 

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i włączenie się w akcję Narodowego Czytania.

 

 

 

 

 

Narodowe Czytanie 2018

Utworzono dnia 12.09.2018, 14:01

Zdjęcia: Biblioteka Publiczna

KATALOG MAK +

PRZEGLĄDAJ ONLINE

Godziny otwarcia:

Poniedziałek

   8.00-16.00

Wtorek - Piątek 

7.30 - 15.30

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Licznik odwiedzin:

W tym miesiącu: 78

W poprzednim miesiącu: 107

Wszystkich: 1241

Imieniny

Monografie